درباره نیشابور
تاریخچه نیشابور :
شهر نیشابور در گذر زمان ‌‍، نشیب و فرازهایی چند را پشت سر نهاده و سوانح بی شماری را تجربه کرده ، دیگر بار، ققنوس وار از دل خاکستر ایام بال گشوده ، زندگی نوینی را آغازیده است. نیشابور شهری است خفته در اعماق تاریخ و قرار گرفته بر چهارراه حوادث ، شهری پر خاطره و عبرت انگیز و به گفته دکتر اسلامی ندوشن : « کمتر شهری در سراسر ایران می توان یافت که به اندازه نیشابور عبرت انگیزو پر خاطره باشد . شهر پر شکوه و نازنینی که روزگار مانند پهلوانان تراژدی ، بزرگترین عزت ها و بزرگ ترین خواری ها را بر او آزموده است » و به گفته دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی : « نیشابور ، فشرده ای است از ایران بزرگ...» که تاریخ آن را باید از گوشه و کنار کتاب های کهنه و سفال های عتیق موزه ای بیگانه و سنگ قبر های شکسته فراهم آورد . نیشابور در طی دوران گذشته خود ، به دلیل حضور اسطوره ای و پر حادثه در تاریخ کهن ایران زمین ، داشتن سابقه طولانی و درخشان در فرهنگ وتمدن زبان پارسی ، قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و شاهراه ارتباطی خراسان بزرگ و نیز به واسطه ی بر خورداری از موقعیت ممتاز طبیعی باعث شده تا رنگین کمانی از گنجینه های با ارزش تاریخی و گردشگری با شهرت ملی و حتی جهانی را در دل خود جای دهد.
موقعیت جغرافیایی نیشابور
شهرستان نیشابور با قرار گرفتن در استان خراسان رضوی ، در محدودیت ریاضی 58 درجه و8 دقیقه طول جغرافیایی و35 درجه و 35 دقیقه تا 36 درجه و52 دقیقه عرض شمالی واقع گردیده است . این شهرستان به شکل بیضی در امتداد رشته کوه های بینالود قرار دارد . این رشته کوه ها که به صورت نواری در جهت شمال غربی- جنوب شرقی شهرستان امتداد یافته ، نیشابور را از شهرستان های مشهد ، چناران و قوچان جدا میسازد .
وسعت شهرستان نیشابور
مساحت استان خراسان ، قبل از تقسیم ، به عنوان پهناور ترین استان کشور ، 9/298082 کیلومتر مربع بوده است . بر اساس تقسیمات سیاسی وزارت کشور در سال 1378 ‌‍‌‍‌‍‌‍‌‍‌‍‌‍‌‍‌‍‌‍‌‍‌‍‍‍‍‍‌‍‌‍[قبل از تقسیم خراسان بزرگ] وسعت شهرستان نیشابور3/ 8925 کیلومتر بوده که 99/2% از مساحت استان را در بر می گرفته است و از این نظر در سطح استان ، رتبه یازدهم را داشته است . در این میان شهرستان بیرجند با 3/34269 کیلومتر مربع مساحت ، معادل 8/13 درصد از کل استان ، پهناور ترین شهرستان و شهرستان فریمان با مساحت 5/3324 کیلومتر مربع و 1/1% وسعت از کل استان ، کوچکترین شهرستان استان بوده اند. بعد از تقسیم خراسان بزرگ به سه استان خراسان رضوی ، خراسان شمالی و خراسان جنوبی ، در حال حاضر شهرستان نیشابور ، از نظر وسعت در مقایسه با خراسان رضوی با 3/8925 کیلومتر مربع دارای رتبه هشتم است.
سوغات نیشابور
ریواس و محصولات مانند شربت ریواس، کمپوت ریواس (فروشگاه های سطح شهر)، سنگ فیروزه و زیور آلات (محل عرضه، مجموعه های گردشگری)، محصولات صنایع دستی شامل سفال، گیوه، قلمدان، علم (محل عرضه مناطق گردشگری، مجموعه های خیام و عطار)، دیوان رباعیات خیام و منطقه الطیر عطار
بناهای تاریخی شهرستان :
دبیرستان خیام ، آنشکده آذر زرین مهر ، قدمگاه رضوی ، آرامگاه ابوعثمان مغربی ، گنبد بزرگ آجری مهرآباد (شه میر) ، عمارت و باغ امین اسلامی ، سایت باستانی شادیاخ ، بازار سرپوشیده ، مسجد جامع نیشابور ، کاروانسرای شاه عباسی.
تقسیمات سیاسی شهرستان نیشابور
بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشوری ، این شهرستان دارای 5 بخش ، 15 دهستان ، 609 آبادی دارای سکنه و 5 شهر به نام های نیشابور ، درود ، خروین ، بزغان و قدمگاه می باشد .
وجه تسمه ی نیشابور
شهری پر آوازه که در ادوار تاریخی گذشته به صور و نام های گوناگونی نظیر : " رئونت ، تمام آپارخشتر ، ابر شهر ، اپر شهر یا اپرنگ شهر ، ابه شهر ، ایرانشهر ، نوشاپور ، نیوشاپور ، نیوه شاپور ، نیسابور ، نیسافور ، نیسه فور ، نیکه فور ، نشاور ، نشابور ، شادکاخ ، شادیاخ ، ...و نیشابور" از آن یاد می شده، اکنون به نام "نیشابور" معروف است. نام نیشابور در کهن ترین دفتر ایرانی یعنی "اوستا " به گونه ی "رئونت" آمده است که به معنای دارنده ی جلال و شکوه می باشد . این واژه .بعد ها در زبان پهلوی به گونه ی "رایومند" که احتمالا بعد ها نیز به کلمه ی "ریوند" تبدیل شده که اکنون نام دهستانی در بخش مرکزی نیشابور است.
تاریخ به روز رسانی:
1399/07/15
تعداد بازدید:
845
دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور
آدرس : استان خراسان رضوی،  نیشابور،  بلوار پژوهش،  مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور  
 کدپستی  : 9319975853         تلفن :  10-42621901   
نمابر:42615472  
ارتباط با ما:Neyshabur@iau-neyshabur.ac.ir
info@iau-neyshabur.ac.ir
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامي - واحد نيشابور مي باشد.
Powered by DorsaPortal