برگزاري كارگاه آموزش تصحيح نسخه‌هاي خطي فارسي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد نيشابور
برگزاري كارگاه آموزش تصحيح نسخه‌هاي خطي فارسي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد نيشابور
رمزرسيدن به آگاهي عميق وگسترده نسبت به نقاط ضعف و قوت پيشينيان براي عبور دادن جامعه از ضعف‌ها به قوت‌ها، همانا مطالعۀ گسترده علمي و انتقادي در لايه‌هاي پيدا و ناپيداي تاريخ تمدن اين سرزمين كهن است و بخش هنگفتي از اين مطالعه مربوط مي‌شود به گنجينۀ ميراث مكتوب فرهيختگان فارسي زباني كه احياي آن معبر امني است براي فتح قله هاي سعادت آرماني با اتكا به توانمندي هاي داخلي.
نقد و تصحيح متون ازمعتبرترين ابزاري است كه از ديرباز به اشكال گوناگون مورد اقبال دانشمندان بوده و البته نزد اهل فضل پرواضح است كه بدون آن، سنجش ناب تاريخ فرهنگمان امكان پذير نيست و به واسطۀ داشتن اين رسالت سنگين، نيازمند آموزش هاي صحيح بر مبناي آخرين شيوه هاي نوين علمي است.
از اين حيث و از آنجا كه دانشگاه‌ها به عنوان قطب علمي كشور با داشتن نخبگان دانشجو و دانش آموخته، صلاحيت لازم براي ورود به اين عرصه را دارا هستند، گروه عرفان اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي نيشابور با درك اين مهم و با استقبال اولياي محترم دانشگاه بر آن شد تا با امكانات علمي كه در اختيار دارد با برگزاري «كارگاه آموزش تصحيح نسخه هاي خطي فارسي» گامي عملي در انجام اين رسالت خطير بردارد.
اين گارگاه با تدريس دكتر داود چوگانيان و با حضور جمعي از دانشجويان و دانش آموختگان برگزيده از دوره هاي دكتري و كارشناسي ارشد عرفان اسلامي و ادبيات فارسي از تهران و نيشابور در دانشكدۀ علوم انساني واحد نيشابور برگزار گرديد.
اين كارگاه شامل دو بخش نظري و عملي بود كه در بخش نظري، شركت كنندگان با مباحثي همچون تاريخ و ادوار نسخه نويسي، انواع نسخه هاي خطي، انواع خطوط فارسي و عربي و اصطلاحات نسخه شناسي آشنا شدند و در بخش عملي كارگاه در خصوص مراحل نسخه شناسي، روش هاي نسخه يابي و مراحل و شيوه هاي تصحيح، آموزش هاي لازم را فراگرفتند. همچنين در پايان به شركت كنندگان گواهينامه معتبر اتمام دوره از طرف معاونت پژوهشي دانشگاه اعطا گرديد.
ذكر اين نكته لازم است كه تعدادي از دانشجويان دورۀ كارشناسي ارشد عرفان اسلامي واحد نيشابور كه در سال هاي گذشته با فرايند تصحيح متون آشنا شده بودند، با دفاع از پايان نامه خود در قالب تصحيح نسخه هاي فارسي و عربي، هم اكنون در حال آماده سازي پايان نامه براي طي مراحل پاياني چاپ و نشر مي باشند.
 
تاریخ:
تعداد بازدید:
226
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور
آدرس : استان خراسان رضوي،  نيشابور،  بلوار پژوهش،  مجتمع دانشگاه آزاد اسلامي واحد نيشابور  
 كدپستي  : 9319975853         تلفن :  10-42621901   
نمابر:42615472  
ارتباط با ما:Neyshabur@iau-neyshabur.ac.ir
info@iau-neyshabur.ac.ir
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامي - واحد نيشابور مي باشد.
Powered by DorsaPortal